Последни вести

КОЧАНЧАНИ ПРЕДВОДНИЦИ НА МАКЕДОНСКИТЕ НАВИВАЧИ ВО ДЕБРЕЦИН

До почетокот на Европското Првенство во ракомет останува уште малку повеќе од еден час. Нашата Репрезентација која во 18:00 часот го игра натпреварот против Словенија и овој пат нема да биде сама, напротив, ќе биде бодрена од голем број Македонски навивачи. Предводници на групата се нашите сограѓани, нашите Кочанчани  кои околу триесеттина заминаа во Дебрецин…

„СЛОГА 1934“ СТАРТУВАШЕ СО ПОДГОТОВКИТЕ

Второлигашот од Виница, „Слога 1934“ од вчера (Понеделник) и официјално ги започна подготовките за пролетниот дел од сезоната во Втора Фудбалска Лига – Исток. Шефот на стручниот штаб на виничани Никола Кузманов ги запозна играчите за начинот на подготовките по што беше одработен првиот тренинг. На првата прозивка освен Христијан Митревски кој замина во ГФК…

ПОВИК ЗА „ИЗБОР НА СПОРТИСТ ЗА 2021 ГОДИНА“

Општина Кочани во соработка со Асоцијацијата на новинари – Кочани и годинава ја организира манифестацијата Избор на спортист за 2021 година. На манифестацијата ќе се изберат: најдобар спортист за 2021 година; најдобар млад надежен спортист; најдобра екипа; најдобар тренер; спортски работник. Право на учество во изборот имаат сите спортисти, екипи и спортски работници од клубови со дејност спорт,…

ПРИВЕДЕН ДИЛЕР ВО КОЧАНИ КАЈ КОГО ПРИ ПРЕТРЕС Е ПРОНАЈДЕНА ДРОГА

Претрес во Кочани, пронајдена дрога, приведен дилер Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани до ОЈО Кочани поднесе кривична пријава против А.В.(42) од Република Словенија поради постоење основи на сомнение за сторено кривчно дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ казниво по чл.215 од Кривичниот законик. На 09.01.2022, по…

НА ВТОРИОТ ДЕН БОЖИЌ ЦРКОВЕН СОБИР НА МАНАСТИРОТ „ДОБРА ВОДА“ ВО ОРИЗАРИ

На втор ден Божиќ на манастирот „Добра вода“ во Оризари се одбележува празникот на Пресвета Богородица со народен собир. На овој голем црковен народен собир, кој од година во година прерасна во традиција, присутен беше и градоначалникот на Општина Кочани, Љупчо Папазов, заедно со директорот на КЈП „Водовод“, Иван Иванов. Секоја година се дели лепче со…

ОСТАНУВА ИЛИ ЗАМИНУВА СТОЈЧЕ СТОЈОВ

Несомнено еден од најдобрите играчи на „Слога 1934“ Стојче Стојов е еден од најмногу бараните играчи во овој преоден рок. За услугите на Стојов интерес покажуваат повеќето клубови од вторите лиги но и еден клуб од првата фудбалска лига. „Да има интерес на некои клубови, но јас најпрвин како што е редот ќе седнам со…

И ДЕНЕС СЕ ГАСНЕШЕ ДЕПОНИЈАТА

Во текот на вчерашниот ден по допис испратен од страна на љубители на природата објавивме дека депонијата и понатака и чади и гори и дека никој за тоа не реагира, за да потоа со свое соопштение се јави и в.д. директорот на КЈП „Водовод“ – Кочани Иван Иванов кој беше категоричен дека и во текот…

ЗАВРШИ ДОГОВОРОТ ЗА ПОЗАЈМИЦА НА ЕРИОН ШУКУ

По една полусезона помината во „Слога 1934“, напаѓачот Ерион Шуку се врати во „Шкупи“. Имено Шкупи и „Слога 1934“ – Виница имаа договор за позајмица на една полусезона, па откако тој договор заврши напаѓачот на виничкиот второлигаш Шуку, кој остави мошне добар впечаток во есенскиот дел од сезоната се врати во својот матичен клуб. С….

ВО СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА ДВЕ МЛАДИ МОМЧИЊА ПОВРЕДЕНИ

Вечерва после 21:00 часот на улицата „Кеј на Револуцијата“ во Кочани во близина на ДК „Бели Мугри“ се случи сообраќајна несреќа во која две млади момчиња се повредени. Според очевидци возилото марка „БМВ“ со кочански регистарски таблички во кое биле двете млади момчиња се движел од мостот кај „Шопинг центарот“ во правец кон „Паркот на…

АХВ: ПОТВРДЕН ПРВ СЛУЧАЈ НА АФРИКАНСАКА СВИНСКА ЧУМА ВО МАКЕДОНИЈА

По откривањето на првиот случај на присуство на болеста Африканска свинска чума во две одгледувалишта во селото  Драмче (Делчевско) каде се угинати 14 свињи. Директорот на АХВ Николче Бабовски донесе решение со кое нареди преземање на контролни и заштитни мерки за контрола и сузбивање на болеста, а за појавата на болеста официјално ги извести и…