Последни вести

ИНСТАЛИРАЊЕ НА МРЕЖА ЗА РАНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА МОНИТОРИНГ НА ЗРАЧЕЊЕ

Европската Унија претставувана од Европската Комисија распиша тендер за набавка и инсталирање на мрежа за рано предупредување за мониторинг на радијација (EWRMN), чија локација на проектот е Белгија. Со задоволство сакам да истакнам дека во рамките на овој проект, Институтот за јавно здравје на Република Северна Македонија заедно со Центар за јавно здравје Кочани ќе…

ЈАВНА РАСПРАВА ЗА НАЦРТ БУЏЕТ НА ОПШТИНА КОЧАНИ ЗА 2023 ГОДИНА

Согласно одредбите од Законот за Локалната самоуправа и Законот за Буџет, Општина Кочани организира Јавна расправа по програмите и нацрт-буџетот за 2023 година. Граѓаните ќе можат да расправаат и да даваат предлози од јавен интерес поврзани со надлежностите на Локалната самоуправа: урбанистичко (урбано и рурално) планирање и уредување на просторот и уредување на градежното земјиште;…

ГРАФИТИТЕ КОН „БАВЧАЛУК“ МУ ДАВААТ ПОСЕБЕН БЕЛЕГ НА НОВОТО ШЕТАЛИШТЕ

Кочани почнува да негува графити-стрит култура која е поддржана и од младината. Сета оваа креативна енергија бара да биде соодветно поддржана и канализирана на вистински простор и вистинско време. Изработката на мурали и графити покрај шеталиштето на потегот кон рекреативниот центар „Бавчулук“ е директен пример за ова. Проектот е во реализација на Здружение на граѓани…

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗА ЖЕНИ, ПОСТИГНАТИ 39 ПОГОДОЦИ

По пауза од една седмица денес се одиграа натпреварите од 5. вонредно коло во Прва Фудбалска Лига жени. Постигнати се 39 погодоци или во просек 7,8 по натпревар. Девојчињата на ЖФК „Кочани“ со нова единаесетка во мрежата се враќаат од гостувањето во Скопје исто како и „Борец“ од гостувањето кај „Шкендија“. „Каменица Саса“, „Љуботен“ и…

ЗГ „ЈОСИП БРОЗ ТИТО“ ОД КОЧАНИ СО ПОЛОЖУВАЊЕ ЦВЕЌЕ ГО ЗАПОЧНА ЧЕСТВУВАЊЕТО НА ПРАЗНИКОТ

Следбениците и поддржуваните на ликот и делото на Маршалот на некогашна Југославија Јосип Броз Тито, Здружението на граѓани „Јосип Броз Тито“ од Кочани со положување на свежо цвеќе на бистите на Раде Кратовче и Љупчо Сантов, како и на споменикот на Никола Карев, поставени во „Паркот на Револуцијата“ го започнаа обележувањето на еден од најголемите…

ЧЕСТИТ 11 ОКТОМВРИ – ДЕНОТ НА ВОСТАНИЕТО НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД

По повод 82-годишнината од почетокот на антифашистичката борба во Македонија, делегации од Советот на Општината, Сојузот на борците од НОВ, Здружението на грѓани „Јосип Броз Тито“ од Кочани како и претставници од париите Левица – Кочани, СДСМ – Кочани и ВМРО ДПМНЕ – Кочани, положија свежо цвеќе на Споменикот на слободата и на спомен-бистите на…

ГРАДСКИОТ ТРГОВСКИ ЦЕНТАР ВО ОЧАЈНА СОСТОЈБА

Не поминаа ниту две години од реновирањето на Градскиот трговски Центар во Кочани а денес истиот е во очајна состојба. Расфрлан смет на сите страни, извалкани новите поставени плочни, скршени плочки, создавање мали диви депонии, сето тоа е секојдневната слика со која се среќаваат жителите на околните згради., Расфрланиот смет е последица на сите оние…

НА ТУРНИРОТ „ПРИЛЕП ГРАД ХЕРОЈ“ СЕДУМ МЕДАЛИ ЗА ЏУДИСТИТЕ НА „ГЛАДИЈАТОР“.

На Меѓународниот џудо турнир „Прилеп град херој“ кој за време на викендот се одржа во Прилеп, во конкуренција на 320 натпреварувачи џудистите на „Гладијатор“ од Кочани освоија вкупно 7 медали, од кои 2 сребрени и 5 бронзени. Лука Савев и Анастасија Стошиќ стигнаа до среброто, додека бронзата ја освоија: Марко Симеонов, Ненад Максимов, Томислав Ристов,…

ДЕНЕС, РЕГИОНАЛНА ИНФОРМАТИВНА СЕСИЈА „ЕУ ЗА ТЕБЕ“

Во рамки на кампањата „ЕУ за тебе“, денеска во Хотел „Сити Ин“ – Кочани во периодот од 17 до 20 часот ќе се организира регионалнa информативнa сесиja за Механизмот за граѓанска отпорност на ЕУ. На настанот организациите ќе бидат информирани за повикот за предлози и подетално ќе бидат презентирани критериумите и насоките за апликантите. За…

ЗА БОГАТАТА ТРПЕЗА СО СПЕЦИЈАЛИТЕТИТЕ ОД ОРИЗ, НАЈВИСОКА ОЦЕНА

По осум години пауза Горни Подлог повторно беше домаќин на традиционалната манифестација „Денови на кочанскиот ориз 2022“. По зажнејувањето на полињата во атарот на селото манифестацијата се префрли во дворот на црквата „Св. Јован опсечен“ каде освен културно-забавна програма гостите можеа да вкусат и од поставените специјалитети од ориз кои беа дело на домаќинките од…