All Posts By Славчо Ивановски

ВО ПЕТОК, САМОСТОЈНА ИЗЛОЖБА НА НАДА ЅМБОВА ДОНЕВА „ВЕРА, НАДЕЖ, ЉУБОВ“

На 30 септември (петок) ќе се одржи втората самостојна изложба на ликовниот уметник Нада Ѕмбова Донева –  „Вера, Надеж, Љубов“. Изложбата ќе се одржи во НУЦК „Бели Мугри“ во Кочани со почеток во 19:30 часот, фоаје 2. Изложбата е дел од годишната на програма на НУЦК „Бели мугри“ финансирана од Министретсвото за култура. Делата се…

УЧЕНИЦИТЕ ОД ОРИЗАРИ СЕ ВКЛУЧИЈА ВО ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО НА ЕВРОПСКАТА НЕДЕЛА НА МОБИЛНОСТ

Во рамките на кампањата на Општина Кочани за зајакнување на сообраќајната култура, деновиве општинските служби за сообраќај во соработка со Одделението за внатрешни работи – Кочани и со претставници од Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот  реализираа активности за едукација и информирање на учесниците во сообраќајот. На Меѓународниот ден без автомобили беа дистрибуирани летоци со…

НАУЧИ ДА ПРОГРАМИРАШ – ИНТЕНЗИВЕН 4 МЕСЕЧЕН КУРС

Поради огромниот интерес за програмирање Venikom Software го отвора првиот интензивен курс за програмирање во Кочани. Курсот претставува четири месечна обука за Frontend програмирање користејќи ги HTML, CSS, Javascript и Git. Целта на овој курс е да ги запознае оние кои што сакаат да се впуштат во водите на програмирањето и да ги запознае основите…

СЕДУМ ПОГОДОЦИ НА ТОШЕ МАНОВ ПРОТИВ „ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО“

Минатогодишниот најдобар стрелец во Втора Фудбалска Лига – Исток од редовите на „Осогово“ Тоше Манов не престанува да ги треси противничките мрежи. На денешниот натпревар „Осогово“ – „Дојранско Езеро“ одигран во рамките на 03. коло во Трета Фудбалска Лига – исток Манов постигна седум погодоци а ако на дваесет минути до крајот на средбата не…

ТРОЈЦА КАРАТИСТИ ОБЕЗБЕДИЈА БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО А ЕДЕН СВЕТСКО ПРВЕНСТВО

Во текот на вчерашниот ден (Сабота) во организација на Карате Федерацијата на Македонија во Охрид се одржа „Куп на Македонија 2022“. Двата Кочански клуба настапија со тројца натпреварувачи кои се закитија со еден златен и два бронзени медали. Претставникот на КК „Партизан“ – Кочани Филип Стојанов настапи во категоријата Кумите Кадети до 63 килограми и…

ПРВ БОД ЗА ДЕВОЈЧИЊАТА НА „КОЧАНИ“ ВО ГОДИНЕШНОТО ПРВЕНСТВО

При погодоци и прв бод за девојчињата на „Кочани“ во годинешното првенство во Прва Фудбалска Лига за жени. Бодот е освоен на теренот во „Речица“ каде двете последнопласирани екипи по двете коло го поделија пленот. Во едно од дерби натпреварите минатогодишниот шампион „Љуботен“ ја декласира екипата на „Ас Јунајтед“ исто како и „рударките“ од Македонска…

КАДЕТИТЕ И КАДЕТИТЕ И МЛАДИНЦИТЕ НА „ОСОГОВО“ ПОУСПЕШНИ ОД ВРСНИЦИТЕ НА „СИЛЕКС“

Две одлични фудбалски претстави одиграа екипите на „Осогово“ и „Силекс“ во рамките на 02. коло од Втората Младинска лига. Во натпревар полн со неизвесност најпрвин славеа кадетите на „Осогово“ со 3:2. По првото полувреме младите „жетвари“ имаа солидна предност од 2:0, но добрите гости со подобра игра во вториот дел успеаја да дојдат до 2:2….

ДВЕ ПРВИ И ЕДНО ВТОРОТ МЕСТО ЗА БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“ НА МЕМОРИЈАЛНИОТ ТУРНИР ВО НЕГОТИНО

Две први и едно второ место е билансот на тројцата борачи од БК „Спартак“ на денешното 9-то издание на Меморијалниот турнир во борење „Јован Димитров“ кој се одржа во Неготино. Андреј Соколов (51 килограм) и Дарјан Павлев (57 килограми) се искачија на највисокото место на пиедесталот, додека Филип Ангелков беше втор во категоријата до 62…

ПОРАДИ ИЗБЕГНУВАЊЕ НА ХУМАНО ОТСТРАНУВАЊЕ НА СВИЊИТЕ ЗАРАБОТИЛ КРИВИЧНА ПРИЈАВА

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против И.С.(66), поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „пренесување заразна болест“. На 29/30.07.2022, со намера да избегне хумано отстранување на свињите од неговото одгледувалиште во с.Цера, ги пренел во с.Мојанци и ги пуштил слободно да се движат на отворено, нудејќи ги за продажба,…

ЗАПОЧНА АСФАЛТИРАЊЕТО НА УЛИЦАТА „ЈОРДАН ЗАФИРОВ“

Денеска започна асфалтирањето на улицата „Јордан Зафиров“ во должина од 300 метри и ширина од 5 метри. Претходно при изградбата на улицата беа извршени подготовките пред асфалтирање, како што се нивелирање шахти, поставување на улични ивичњаци итн. Во склоп на изградбата на завршетокот на улицата изграден е и паркинг простор наменет за повеќе возила. Работите…