All Posts By Славчо Ивановски

ИНСПЕКЦИСКИ СЛУЖБИ ОД ОПШТИНА КОЧАНИ НА ТЕРЕН ВО ТРАЈАНОВО ТРЛО ПО ПРИЈАВИ ЗА ЗАГАДУВАЊЕ НА ОКОЛИНАТА

Поради енормното загадување за време на викендот, по констатираните состојби од надлежните служби и по пријавите на граѓаните, денеска инспекциските служби, претставници од МВР, претставници од невладините организации и локалните медиуми, излегоа на терен со увид и опомени кон населението на локацијата „Кај антената“, во наслебата Трајаново Трло, кои интензивно палат кабли, гуми, воедно сочинувајќи…

ЌЕ СЕ ГРАДИ УЛИЦАТА „ЈОРДАН ЗАФИРОВ“ И РЕКОНСТРУИРА УЛИЦАТА „РОЗА ПЕТРОВА“ – ДЕЛ

Градоначалникот на Општина Кочани, Љупчо Папазов го потпиша договорот за доиксористување на средствата од договорот за под-заем од Меѓународната банка за обнова и развој – Светска банка, од компонентата Општински инвестиции, за реализација на проектот – Изградба на улица „Јордан Зафиров“ и реконструкција на улица „Роза Петрова“ (дел 1). Вкупна вредност на проектот е 5…

КОЧАНЧАНИ И ДЕНЕС СЕ ГУШАТ ВО НЕЧИСТ ВОЗДУХ

Двете фотографии кои се направени денес во 16:10 часот јасно покажуваат дека кочанчани едноставно се гушат во нечист воздух. Многумина од населението  што беа излезени се пожалија дека дишењето им е отежнато а очите печат од нечистиот и загаден воздух. И додека преку социјалните мрежи луѓето се жалат на нечистиот и тешко воздуг за дишење,…

ХУМАНИТАРНИОТ ТУРНИР „ХУМАНОСТА ПОБЕДУВА“ ЗА ПИОНЕРИТЕ НА ГФК „ОСОГОВО“ – КОЧАНИ

Под мотото „Хуманоста победува – за Славица Димитрова“ синоќа во салата на ООУ „Никола Карев“ во Кочани се одржа хуманитарен турнир во мал фудбал за категоријата пионери. На турнирот кој за отворен го прогласи Градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов учествуваа екипите на ГФК „Осогово“ – Кочани, Академија „Младост-Тошев“ – Оризари, Академија „Чешиново-Облешево“ и ФК…

НОВОГОДИШЕН КОНЦЕРТ НА ООМУ „РИСТО ЈУРУКОВ“

ООМУ „Ристо Јуруков“ од Кочани и Општина Кочани и годинава ќе ја сочуваат традицијата. Ги покануваат граѓаните на Општина Кочани и пошироко да го проследат годинешниот „Новогодишен концерт“. Концертот ќе се одржи во сала, но без присуство на публика а истиот ќе може да се проследи преку фејсбук страната на ОМУ „Ристо Јуруков“ (OOMURISTOJURUKOV). Концертот…

ПОРАДИ ПОСЕДУВАЊЕ НА ХЕРОИН ЗАРАБОТИЛ КРИВИЧНА ПРИЈАВА

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против Е.Б.(30) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производтсво и пуштање во промет наркотични дорги,психотропни супстанци и прекурсори“. На 14.12.2020, полициски службеници извршиле преглед врз пријавениот, при што пронашле и одзеле хероин . ИЗВОР:  Дневни билтени на МВР

ПОЧНАА ПОДГОТОВКИТЕ ЗА ПОСТАВУВАЊЕ НА ЖАРДИНЈЕРИ, НО МИСЛИ ЛИ НЕКОЈ НА УЧЕНИЦИТЕ

Се вршат подготовки за поставување на жардинјерите на улицата „Тодосија Паунов“ од кружниот тек кај „Жито Ориз“ па се до кружниот тек кај „Лук Оил“. И добро е што ќе се продолжи со поставувањето на жардинјери на улицата која веќе на еден дел ги има бидејќи така ќе добие на целина, но дали некој размислува…

ПАТНИЧКО ВОЗИЛО ПАДНА ВО ИСКОПАН ОТВОР ЗА КАНАЛ НА МАГИСТРАЛНИОТ ПАТ КАЈ ПОДЛОШКА КРСТОСНИЦА

Патничко возило од марката „опел“ со кочански регистерски ознаки ноќеска паднало во ископан канал на магистралниот пат на влезот во Кочани кај Подлошка крстосница. Од падот возилото претрпело сериозни оштетувања, а според очевидци едно лице се здобило со повреди на главата. На местото на настанот забележливи беа траги на кочење, но веројатно поради недоволната обележаност…

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ЗЕМЈЕНО-ГРАДЕЖНИ РАБОТИ И АСФАЛТИРАЊЕ НА КРУЖЕН ТЕК

Почитувани учесници во сообраќајот, Ве известуваме дека во периодот од 23.12.2021 – 30.12.2021 година ќе се изведуваат земјено-градежни работи и асфалтирање на кружниот тек кај „Национал“ – Кочани. Во интерес на безбедно и брзо завршување на патната инфраструктура потребно е почитување на сообраќајната сигнализација за времен режим на сообраќајот. Намалена брзина на движење, зголемено внимание…

ПОТПИШАНИ ДОГОВОРИ СО ДВАЕСЕТ И ЕДЕН СТУДЕНТ ЗА СТИПЕНДИРАЊЕ ОД ОПШТИНА КОЧАНИ

Студентите од јавните високошколски установи во нашата држава, што ќе користат стипендии за студиската 2021/22 година, ги потпишаа договорите со Општина Кочани. Градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов им посака успех во натамошното школување посочувајќи ја нивната важност како образовани кадри, подготвени за пазарот на трудот. Годинешниот Конкурс беше распишан за 30 стипендии на редовни студенти, жители…