All Posts By Славчо Ивановски

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ЗЕМЈЕНО-ГРАДЕЖНИ РАБОТИ И АСФАЛТИРАЊЕ НА КРУЖЕН ТЕК

Почитувани учесници во сообраќајот, Ве известуваме дека во периодот од 23.12.2021 – 30.12.2021 година ќе се изведуваат земјено-градежни работи и асфалтирање на кружниот тек кај „Национал“ – Кочани. Во интерес на безбедно и брзо завршување на патната инфраструктура потребно е почитување на сообраќајната сигнализација за времен режим на сообраќајот. Намалена брзина на движење, зголемено внимание…

ПОТПИШАНИ ДОГОВОРИ СО ДВАЕСЕТ И ЕДЕН СТУДЕНТ ЗА СТИПЕНДИРАЊЕ ОД ОПШТИНА КОЧАНИ

Студентите од јавните високошколски установи во нашата држава, што ќе користат стипендии за студиската 2021/22 година, ги потпишаа договорите со Општина Кочани. Градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов им посака успех во натамошното школување посочувајќи ја нивната важност како образовани кадри, подготвени за пазарот на трудот. Годинешниот Конкурс беше распишан за 30 стипендии на редовни студенти, жители…

ВО КРУГ НА ФАБРИКА ЗА ЗДОБИЛ СО ПОВРЕДИ ДОДЕКА ИЗВРШУВАЛ РАБОТНИ ЗАДАЧИ

На 22.12.2021 во 11.55 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека околу 11.00 часот во круг на фабрика во Кочани, Ф.Р.(32). од с.Блаце се здобил со повреди додека извршувал работни задачи. Тој бил пренесен во болницата во Кочани за укажување на лекарска помош. Увид на местото извршила увидна екипа на ОВР Кочани и трудов…

IN MEMORIAM

Лошо ден за кочанскиот спорт. „Градот на оризот“ утринава ја загуби кошаркарската легенда, Почина Сашо Лазаров – Чапо. Сашо Лазаров – Чапо несомнено е еден од најдобрите кошаркари во богатата историја на Кочани. Со своите игри и настапи остави траен белег во овој спорт. Беше голем борец на теренот но и надвор од него, неговите…

АЈДЕ, ВО САБОТА НА ДОБРА ЗАБАВА ВО РЕСТОРАН „АМОР“

Во пресрет на Новогодишните празници менаџерскиот тим на Ресторан „Амор“ од Кочани се реши да организира уште една добра забава. Одговарајќи на желбите на своите посетители во Сабота (25.12.2021 година) со почеток во 21:00 часот ќе започна забавата со познатата и призната група „TROPICO  BAND“. Резервации на телефонските броеви: 076-276-999   и   072-275-643 Па ајде да…

ОДГОВОР ОД ОО СДСМ КОЧАНИ НА РЕАКЦИЈАТА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ОПШТИНА КОЧАНИ

Почитуван, Ни објаснувате за проекти кои ние ги создававме од идеја до основен проект, од избор на изведувач до оперативно започнување со работа. Ни објаснувате за проекти за кои макотрпно баравме финансии за да станат реалност како што се денес. Не само овие три проекти, сите останати дваесет и три кои ги наследивте од претходното…

ЌЕБАПЧИЛНИЦА „АМИНТА“ ОД ДЕНЕС ВО КОЧАНИ

Денес и официјално во Кочани беше отворена ќебапчилница „Аминта“. Локацијата и е платото во Градскиот Трговски Центар, веднаш позади претставништвото на „Атом“. Познатиот угостител на кочанчани им нуди вкусни јадења на скара: свински ребра на скара, свински пафлак на скара, свински ребра печени во фурна, печење во фурна, пилешки стек, пилешки копани, пилешки прсти, буткици,…

РАКОВОДСТВОТО НА ПДПР ОБВИНУВА ЗА ФИЗИЧКО НАСИЛСТВО И МОБИНГ ВРЗ НИВНИ ЧЛЕНОВИ ВО КОЧАНИ

Претседателот на Партијата за демократски просперитет на Ромите, Аксел Ахмедовски на прес конференција пред управната зграда на „Водовод“ во Кочани обвини дека имало физички напад и мобинг врз вработени во комуналното претпријатие, кои се членови на партијата. Нападот се случил во текот на работното време додека вработените ја одржувале јавната хигиена, при што имало закани…

ОДРЖАНА ДЕБАТАТА СО ГРАЃАНСКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ ОД ОПШТИНА КОЧАНИ

Во рамките на проектот ReLOaD2 што го реализира Општина Кочани со Програмата за локална демократија – УНДП, во салата на Советот на Општина Кочани (венчална сала), беше одржана Дебата со граѓанските организации од Општина Кочани за приоритети на проектите, со цел успешна соработка и имплементирање проекти кои се од интерес на граѓаните и општината. На…

РЕАКЦИЈА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ПРЕСОТ НА ОО СДСМ – КОЧАНИ

Почитувани, Трите капитални проекти кои се во тек на градежни работни активности, а еден во финиширана фаза, се изведуваат во интерес на граѓаните на Општина Кочани. Како инвеститор на потисниот цевковод во с. Грдовци се јавува ТАВ од чии средства се извршува овој значаен проект, додека финансирањето на проектот на реконтруираната улица „Роза Петрова“ е…