All Posts By Славчо Ивановски

КАМПАЊА „СКРОИ ГО СОПСТВЕНИОТ УСПЕХ“

Здружението Национален ромски центар во партнерство со текстилната компанија MK Делтекс од Кочани, со поддршка на We Effect, имплементираат кампања за подобрување на имиџот на текстилната индустрија, како добро и безбедно работно место. Активностите на кампањата „Скрои го сопствениот успех“ се насочени да ги подобрат перцепциите и имиџот на текстилната индустрија како добра работна средина,…

СООПШТЕНИЕ ЗА ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА ЗА НАСТРАДАНИТЕ ВО УКРАИНА

Општина  Кочани во соработка со Црвен крст на РСМ – Општинска организација Кочани, организира хуманитарна акција за собирање финасиски средства за настраданите  во Украина. Целта на акацијата е да им се помогне на настраданите семејства во Украина, но превенствено да покажеме како општина добра волја и за Општина Перејаслав Хмељницки, како една од збратимените општини на…

ПРЕДИЗВИК „GREEN UP, GROW UP“

Почитувани креативци, уметници, модни дизајнери, родители, сограѓани. Би сакале да Ве поканиме да бидете дел од големиот ЕКО предизвик на градинката „Павлина Велјанова“. Во рамките на ERASMUS+ проектот „Our world is one waste is zero“, ЈОУДГ „Павлина Велјанова“ ги повикува сите оние кои се чуствуваат креативни, иновативни и се грижат за животната средина да се…

И ПОВТОРНО ГОРИ ЛИ ГОРИ!

И оваа вечер вработените во Територијалната Противпожарна Единица од Кочани не останаа мирни. По примената дојава веднаш заминаа на терен. И оваа „кутриот земјоделец“ ја играл игарат „пали и бегај“. Запалено е повторно стрниште во нива во близината на Горни Подлог. Ветерот го разгорува огнот а противпожарната екипа некако не може со возилото да му…

ДЕПОНИЈА ПОЗАДИ ЗГРАДИТЕ ВО ЦЕНТАРОТ НА ГРАДОТ

Централното Градско Подрачје почнува да заличува како што треба. Се поставија подземни контејнери, се обновува фасадата на зградата на некогашниот Комитет и сето тоа полека но сигурно дава една посебна убавина на овој простор и надеж дека можеби ќе не биде. Но за жал, едно е лицето а друга е позадината. Доволно е човек да…

НЕКОГАШНАТА ГОРДОСТ НА КОЧАНИ КАКО СЦЕНА ОД ХОРОР ФИЛМОВИТЕ

Смет на сите страни, искршена и украдено метална ограда, хигиенски услови речиси под нулата, и сето тоа во центарот на Кочани кај некогашната негова гордост, Пионерски Дом „АСНОМ“. Ако го поставиме прашањето дали некој се грижи за она што ни го направи и како аманет ни го остави претходната држава, по посетата на „АСНОМ“ и…

ТРОЈЦА ОД КОЧАНИ КАЈ КОИ БИЛА ПРОНАЈДЕНА МАРИХУАНА, ЛИШЕНИ ОД СЛОБОДА

На 07.03.2022 полициски службеници од ОВР Кочани го лишиле од слобода Ф.В.(24) од Кочани, бидејќи кај него била пронајдена и одземена марихуана. Во врска со случајот, на 08.03.2022 лишени се од слобода Д.Т.(36) и М.А.(52), двајцата од Кочани, бидејќи и кај Д.Т. била пронајдена и одземена марихуана. По целосно документирање на случајот против лицата ќе…

ПАРТНЕРСКИ ПРОЕКТ НА „НАЦИОНАЛЕН РОМСКИ ЦЕНТАР“ – КУМАНОВО И КОМПАНИЈАТА „ДЕЛТЕКС“ – КОЧАНИ

Националниот ромски центар од Куманово и компанијата „Делтекс“ од Кочани почнаа партнерски проект со две кампањи за задржување на работните места на лицата од ромската етничка заедница и за подобрување на имиџот на текстилниот сектор. „Со слоганот „Скрој го сопствениот успех“ сакаме да ги мотивираме невработените, посебно Ромите, своето вработување да го побараат во текстилниот…

ЛИТЕРАТУРНО ЧИТАЊЕ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ НА ЖЕНАТА

Во организација на Литературниот Клуб „Копнеж“ во Кочани а по повод 7-ми март „Меѓународниот ден на жената“, денес во просториите на ЈОУ Библиотека „Искра“ во кочани се одржа литературно читање. Членови на ЛК „Копнеж“ читаа поезија која е содржана во билтенот кој секоја година излегува по повод празникот на жената. Билтенот содржи околу четириесетина песни…

ПОЛИЦИЈАТА СО ЦВЕЌЕ ИМ ГО ЧЕСТИТАШЕ ДЕНЕШНИОТ ПРАЗНИК НА УЧЕСНИЧКИТЕ ВО СООБРАЌАЈОТ

Општинскиот Совет за безбедност во сообраќајот на патиштата – Кочани, во соработка со Полициска станица – Кочани, спроведоа акција  „Цвеќе за учесничките во сообраќајот“. Претставници од ОСБСП – Кочани како и дел од вработените во Полициска станица – Кочани заедно со ученици волонтери со подарувањето на цвеќе на учеснички во сообраќајот од понежниот пол им…