Спорт

ФУДБАЛСКИ ТУРНИР ВО ОРГАНИЗАЦИЈА НА АКАДЕМИЈА „ЧЕШИНОВО-ОБЛЕШЕВО“

ФУДБАЛСКИ ТУРНИР ВО ОРГАНИЗАЦИЈА НА АКАДЕМИЈА „ЧЕШИНОВО-ОБЛЕШЕВО“

По повод една година од своето постоење како и денот на независноста на Република Македонија, Академија „Чешиново-Облешево“ организира еднодневен фудбалски турнир. Турнирот ќе се одржи на фудбалскиот терен во Чешиново а на истиот ќе учествуваат: ГФК „Осогово“ (Кочани), „Фудбал старс“ (Кочани), „Академија Постолов-Пандев“ (Штип), „Брегалница (Штип) и домаќинот, организаторот на турнирот Академија „Чешиново-Облешево“. На трите…

ВО САБОТА И НЕДЕЛА СТАРТУВААТ НАТПРЕВАРИТЕ ВО ВТОРА ЛИГА МЛАДИ КАТЕГОРИИ

ВО САБОТА И НЕДЕЛА СТАРТУВААТ НАТПРЕВАРИТЕ ВО ВТОРА ЛИГА МЛАДИ КАТЕГОРИИ

Во Сабота и Недела започнуваат натпреварите во Втора фудбалска Лига – млади категории, за сезоната 2022/2023. Според распоредот, во саботите ќе се играат натпреварите во лигата на „пионери“ и „помлади пионери“, додека во неделите според истиот распоред играат категориите „кадети“ и „младинци“ со таа разлика што домаќините од саботите во неделите гостуваат кај истите противници…

ОДРЖАНА РИДСКО-БРЗИНСКАТА ТРКА „КОЧАНИ 2022“

ОДРЖАНА РИДСКО-БРЗИНСКАТА ТРКА „КОЧАНИ 2022“

На 4 септември, на регионалниот патен правец Кочани – Пониква, се возеше ридско-брзинска трка од Државниот шампионат во автомобилизам што се бодува и за ФИА – зона на Централна Европа. На патеката долга 5,9 километри, во четири класи, учествуваа 26 возачи од Македонија, Србија, Црна Гора, Бугарија и Косово. Организатор на натпреварот беше АКК „Перформанс“…

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА – НОВ ПОРАЗ ЗА „КАМЕНИЦА САСА“, „СЛОГА 1934“ НЕПОРАЗЕНА ВО СКОПЈЕ

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА – НОВ ПОРАЗ ЗА „КАМЕНИЦА САСА“, „СЛОГА 1934“ НЕПОРАЗЕНА ВО СКОПЈЕ

Само една победа за домаќините во 3. коло во Втората Фудбалска Лига, на четири натпревари немаше победник додека на три натпревари гостите си заминаа со цел плен. Екипата на „Каменица Саса“ го доживеа и третиот пораз и се закова на дното на табелата., додека „Слога 1934“ и по трет пат не дозволи противниците да се…

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА, 3. КОЛО – НАЈИНТЕРЕСНО ВО РАДОВИШ

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА, 3. КОЛО – НАЈИНТЕРЕСНО ВО РАДОВИШ

Продолжуваат натпреварите во Втора Фудбалска Лига. На програмата е третото коло во кое најголемото внимание го привлекува натпреварот во Радовиш  во кој се среќаваат две од четирите непоразени екипи во првите две кола. Во Македонска Каменица домаќинот „Каменица Саса“ кој најавуваше одлична сезона се сопна во првите две кола па за мир во куќата како…

ЕКИПАТА НА ОБЛЕШЕВО ПОБЕДНИК НА „БОГОРОДИЧЕН МЛАДИНСКИ ФУДБАЛСКИ ТУРНИР 2022“

ЕКИПАТА НА ОБЛЕШЕВО ПОБЕДНИК НА „БОГОРОДИЧЕН МЛАДИНСКИ ФУДБАЛСКИ ТУРНИР 2022“

Екипата на Облешево е победник на годинешниот „Богородичен фудбалски турнир 2022“ откако во финалето во мошне интересен и неизвесен натпревар ја совладаа екипата на Чифлик со 1:0. Во борба за третото место (мало финале) домаќинот на турнирот „Долни Подлог беше поуспешен од екипата на E-stone совладувајќи ја со 7:2. И овој турнир покажа дека во…

ИМ ГО ЧЕСТИТАА ДЕНОТ НА РУДАРИТЕ СО СЕДУМ ГОЛОВИ ВО МРЕЖАТА

ИМ ГО ЧЕСТИТАА ДЕНОТ НА РУДАРИТЕ СО СЕДУМ ГОЛОВИ ВО МРЕЖАТА

Во натпревар како дел од подготовките пред стартот на новото првенство во Трета Фудбалска Лига – Исток, денес на стадионот „Никола Мантов“ во Кочани пред стотина гледачи „Осогово“ и „Рудар“ од Пробиштип одиграа натпревар кој покажа дека формата на „жетварите“ оди во нагорна линија. Играчите на „Осогово“ со головите на Тоше Манов (3), Јован Дојчинов…

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ЧЕТИРИ ЕКИПИ СО МАКСИМАЛЕН БРОЈ ОСВОЕНИ БОДОВИ

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ЧЕТИРИ ЕКИПИ СО МАКСИМАЛЕН БРОЈ ОСВОЕНИ БОДОВИ

Се одигра натпреварите од второто коло во Втора Фудбалска Лига. На пет натпревари славеа домашните две средби завршија без победник додека само на еден натпревар гостите излегоа како победници. Постигнати се 18 погодоци или во просек 2,25 по натпревар. Четири екипи се со максимален број на бодови, а пет екипи и по двете одиграни кола…

„ОСОГОВО“ ПРВЕНСТВОТО ГО ОТВОРА СО „ПОБЕДА“ (ВАЛАНДОВО)

„ОСОГОВО“ ПРВЕНСТВОТО ГО ОТВОРА СО „ПОБЕДА“ (ВАЛАНДОВО)

По извлекувањето на натпреварувачките броеви познат е распоредот на натпреварите во Трета Фудбалска Лига – Исток. Дванаесет екипи ќе се натпреваруваат во сезоната 2022/2023 а самиот старт е поместен за една седмица и наместо првичниот датум 04 Септември натпреварите ќе започнат на 11 Септември. Според имињата на учесниците во лигата за очекување е интересно и…

БОРАЧИТЕ НА БК „СПАРТАК“ ОД КОЧАНИ НА ПОДГОТОВКИ НА ПОНИКВА

БОРАЧИТЕ НА БК „СПАРТАК“ ОД КОЧАНИ НА ПОДГОТОВКИ НА ПОНИКВА

Од денес (Среда) до Сабота девет борачи и двајца тренери од БК „Спартак“ ќе реализираат дел од подготовките на Пониква. Сместени се во прекрасниот хотел „Магнолија“ а планината им дава прекрасни услови да ги поминат базичните подготовки кои многу ќе им значат во настапите преку целата година. Влатко Соколов и Зоран Сребренов ја направија програмата…