Спорт

ШАХОТ Е СВЕТСКИ ЈАЗИК ШТО ПОВРЗУВА – ЕМАНУЕЛ АНГЕЛОВСКИ Е НЕГОВИОТ АМБАСАДОР

ШАХОТ Е СВЕТСКИ ЈАЗИК ШТО ПОВРЗУВА – ЕМАНУЕЛ АНГЕЛОВСКИ Е НЕГОВИОТ АМБАСАДОР

Единаесетгодишниот Емануел Ангеловски, Македонец кој со своето семејство живее и учи во Цирих, Швајцарија, од неодамна ја откри шаховската табла како мошне привлечен простор за себе. Неговиот врсник Линус го поканил да му се придружи во клубот „Цирих Зебах“, па за Емануел се отворил нов свет во кој забрзано чекори. Со настапите и резултатите пријатно…

ПО ДЕСЕТ ГОДИНИ КОЧАНИ ЦЕНТАР НА БОРЕЊЕТО ВО МАКЕДОНИЈА

ПО ДЕСЕТ ГОДИНИ КОЧАНИ ЦЕНТАР НА БОРЕЊЕТО ВО МАКЕДОНИЈА

Благодарение на новите луѓе што влегоа во БК „Спартак“ и на новите ветрови што дуваат во најтрофејниот клуб во Кочани, денес во организација на БФРСМ (Боречка Федерација на Република Северна Македонија) а со техничка организација на БК „Спартак“, Кочани беше центар на борењето во Македонија. По десет години во салата „Сашо Лазарев – Чапо“ во…

„ОСОГОВО“ ВО ПОТРАГА ПО ТРЕТА ПРОЛЕТНА ПОБЕДА

„ОСОГОВО“ ВО ПОТРАГА ПО ТРЕТА ПРОЛЕТНА ПОБЕДА

Во Недела со почеток во 15:00 часот се играат натпреварите од 20-тото коло во Втора Фудбалска Лига – Исток. По добрата и ефикасна игра особено во второто полувреме против екипата на „Локомотива“, со доза на оптимизам „жолто-сините“ ја пречекуваат екипата на „Пехчево“. „Жетварите“ по лошиот старт во првенството нанижаа две победи и едно реми со…

ТОШЕ МАНОВ ОСАМЕН НА ВРВОТ НА ЛИСТАТА НА СТРЕЛЦИ ВО ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК

ТОШЕ МАНОВ ОСАМЕН НА ВРВОТ НА ЛИСТАТА НА СТРЕЛЦИ ВО ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК

Онаму каде што застана во есенскиот дел од сезоната, расниот голгетер на „Осогово“ од Кочани Тоше Манов, го продолжи и во пролетниот. Ако есеноска со седум голови беше на второто место веднаш зад Бојан Спиркоски од „Победа“ (Прилеп) сега по четири одиграни пролетни кола и четири постигнати погодоци, Манов со 11 погодоци е осамен на…

ВО САБОТА И НЕДЕЛА КОЧАНИ ЌЕ БИДЕ ЦЕНТАР НА БОРЕЊЕТО ВО МАКЕДОНИЈА

ВО САБОТА И НЕДЕЛА КОЧАНИ ЌЕ БИДЕ ЦЕНТАР НА БОРЕЊЕТО ВО МАКЕДОНИЈА

По десет години пауза конечно Кочани ќе може да биде домаќин на Државно првенство во борење. Имено во Сабота и Недела „градот на оризот“ ќе биде центар на борењето во Македонија поради одржувањето на Државното првенство за пионери/ки  У-15 и јуниори/ки У-20. Организатор на Државното првенство е Боречката Федерација на Република Северна Македонија а технички…

ДВЕ ВАЖНИ ПОБЕДИ И ЕДЕН ПОРАЗ ЗА КОШАРКАРИТЕ НА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“

ДВЕ ВАЖНИ ПОБЕДИ И ЕДЕН ПОРАЗ ЗА КОШАРКАРИТЕ НА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“

За време на викендот кошаркарите на „Баскет Дино Деликатес“ одиграа три средби на јкои забележаа две мошне значајни победи и еден пораз. Во Трета лига кочанчани загубија на гостувањето во Скопје од домаќинот „Младинец“ 65:70 (22:10; 18:27; 14:09; 11:24). Самиот резултат покажува дека натпреварот изобилувал со пресврти а победникот бил решен дури во последниот квартал…

ГОРАН ЗДРАВКОВ НОВ ШЕФ НА СТРУЧНИОТ ШТАБ НА „ДЕТОНИТ ЈУНИОР“

ГОРАН ЗДРАВКОВ НОВ ШЕФ НА СТРУЧНИОТ ШТАБ НА „ДЕТОНИТ ЈУНИОР“

Горан Здравков од денес е новиот Шеф на Стручниот штаб на второлигашот од Радовиш „Детонит јуниор“. Според договорот  Здравков ќе ја води екипата до крајот на ова првенство со можност за негово продолжување аа единствената цел е да се обезбеди опстанок и екипата од следното првенство да се натпреварува во единствената Втора лига. Моментно екипата…

ОД СЛЕДНОТО ПРВЕНСТВО, ЕДИНСТВЕНА ВТОРА ЛИГА СО 16 КЛУБОВИ

ОД СЛЕДНОТО ПРВЕНСТВО, ЕДИНСТВЕНА ВТОРА ЛИГА СО 16 КЛУБОВИ

Во текот на вчерашниот ден ФФМ го одржа Редовното Генерално Собрание на кое меѓу другото беше донесена одлука во следната натпреварувачка 2022/2023 година биде формирана единствена Втора лига која ќе брои 16 екипи. Во лигата ќе учествуваат двете екипи што ќе испаднат од Прва фудбалска лига, две екипи кои како второпласирани во сегашните две втори…

РАПСОДИЈА ВО ЖОЛТО, „ОСОГОВО“ ЈА ДЕКЛАСИРА „ЛОКОМОТИВА“

РАПСОДИЈА ВО ЖОЛТО, „ОСОГОВО“ ЈА ДЕКЛАСИРА „ЛОКОМОТИВА“

Солиден почеток на третиот круг во Втора Фудбалска Лига – Исток за екипата на „Осогово“. По сончево но мошне студено време во рамките на 19-тото коло играчите на „Осогово“ во едно фуриозно второ полувреме ја декласираа последнопласираната екипа на „Локомотива“ од Градско. Првото полувреме не донесе многу возбудувања. Гостите повеќе мислеа на одбраната на својот…

ШЕСТ ЕКИПИ ПРИСУТНИ НА ЖРЕБУВАЊЕТО ЗА ТРЕТА ЛИГА – ИСТОК

ШЕСТ ЕКИПИ ПРИСУТНИ НА ЖРЕБУВАЊЕТО ЗА ТРЕТА ЛИГА – ИСТОК

Вечерва во Кочани во присуство на претставници од клубовите кои ја платиле котизацијата за натпреварите во Трета Фудбалска Лига – Исток беше извршено најавеното жребување. „Карбинци“, „Овче Поле“ (Свети Николе), „Рудар“ (Пробиштип), „Малеш“ (Берово), „Дојранско езеро“ (Докран) и „Чешиново 2015“ се имињата на екипите кои се  најдоа во „шеширот“. Според информациите до кои дојдевме благодарение…